Na czym polega bezpieczne gaszenie serwerowni?

2018-11-28

Serwerownie, a także inne pomieszczenia komputerowe wymagają specjalnych metod gaszenia pożarów. Tradycyjne gaszenie wodą mogłoby spowodować uszkodzeni serwerów i innych urządzeń, a przy tym utratę ważnych danych. Na czym polega zatem bezpieczne gaszenie serwerowni?

 

Serwerownie to budynki czy pomieszczenia, które muszą być odpowiednio zabezpieczone. Dostęp przez osoby niepowołane, przestoje w dostawie energii elektrycznej, a także pożary mogą przesądzić o być lub nie być firmy, która prowadzi serwerownię.

 

Właśnie dlatego obecnie stosuje się specjalne zabezpieczenia, które mają za zadanie ochronę serwerowni i zasobów na serwerach. Skupmy się tutaj na jednak kwestii, a mianowicie na tym, na czym polega gaszenie serwerowni http://dekk.pl/instalacje-gasnicze-gazowe.html. Jakie rozwiązania PPOŻ stosuje się wtedy najczęściej?

 

SUG – stałe urządzenia gaśnicze do serwerowni

W serwerowniach, a także w innych pomieszczeniach i budynkach, które wymagają skutecznego, ale bezpiecznego dla mienia gaszenia pożarów, najczęściej stosuje się SUG – stałe urządzenia gaśnicze.

 

SUG to systemy pozwalające na automatyczne gaszenie gazem, które robią to bardzo efektywnie oraz wydajnie. Stosuje się w nich środki gaśnicze takie jak gazy obojętne, na przykład dwutlenek węgla, azot, argon, które nie zagrażają serwerom. Nie zostawiają po sobie nalotu, nie powodują korozji, nie przewodzą prądu, więc gaszenie serwerowni jest wtedy całkowicie bezpieczne. Gazy powodują wyparcie tlenu, który potrzebny jest do rozprzestrzeniania się ognia. Następnie gazy i dymy mogą być usunięte przez specjalne systemy oddymiające.

 

Stałe urządzenia gaśnicze są zautomatyzowane, wobec tego są one w stanie samoczynnie wykryć pożar dzięki specjalnym czujnikom, a także rozpocząć gaszenie pożaru bez ingerencji człowieka. To pozwala na uzyskanie maksymalnej ochrony dla serwerowni.

 

Specjalne gaśnice śniegowe do serwerowni

Oprócz tego w serwerowniach stosuje się także specjalne gaśnice, które również nie powodują uszkodzenia znajdujących się w pomieszczeniu serwerów. Wtedy gaszenie serwerowni najczęściej dobywa się z użyciem gaśnic śniegowych.

 

Gaśnice śniegowe to urządzenia, które mogą być używane także przy gaszeniu urządzeń elektronicznych mających napięcie nawet do 1000 V. Wtedy gaszenie serwerowni odbywa się z użyciem ciekłego gazu – dwutlenku węgla CO2.

 

Zalecane jest ostrożne obsługiwanie się gaśnicami śniegowymi, ponieważ wydzielany przez nie gaz ma temperaturę -78 stopni Celsjusza. Nie należy zatem gasić nimi innych osób, ponieważ mogą one spowodować powstanie odmrożenia.