Osuszanie budynków, czyli co warto wiedzieć o tej metodzie

2019-04-08

Osuszanie budynków bywa przykrym obowiązkiem, który spoczywa na właścicielach budynków.

Do najpopularniejszych metod odwilgocenia ścian należą przede wszystkim dwa sposoby, czyli osuszanie murów poprzez iniekcję krystaliczną, oraz prądem (a właściwie metodą elektroosmozy). Na czym polegają oba sposoby i jaka jest ich cena?


Metoda osuszania murów za pomocą prądu jest zdecydowanie najmniej inwazyjną z metod i polega na „potraktowaniu” zawilgoconego muru dawką prądu elektrycznego o napięciu 24V. Dzięki temu pory w murach wyrzucają wilgoć, która się tam znajduje. Metodę elektroosmozy stosuje się tak długo aż zmniejszy się stopnień zawilgocenia do minimum. Drugą metodą osuszania – która jednocześnie jest najczęściej stosowana razem z prądem – jest sposób odwilgocenia poprzez iniekcję krystaliczną. Jak zostało wyżej wspomniane, najlepiej wykonać to w parze z metodą elektroosmozy. Po pozbawieniu murów wilgoci, należy zrobić w ścianie odpowiednią liczbę otworów, do których następnie wprowadza się specjalny preparat mający uniemożliwić ponowne dostanie się wilgoci do murów. Dzięki dokonaniu tego zabiegu, można zapobiec powtórce z rozrywki za parę lat i ponownego osuszania budynków.


Najlepszym sposobem w związku z tym wydaje się połączenie dwóch metod osuszania, dzięki czemu powinniśmy zminimalizować ryzyko ponownego nabrania przez ścianę wody. Na koniec, warto zadać sobie pytanie dlaczego właściwie tak często należy stosować osuszanie murów i czy jest możliwość uniknięcia tego problematycznego działania?


Wilgoć najczęściej dostaje się do murów prosto z gleby – a ta w wyniku opadów, wody ma pod dostatkiem. Prym w „pobieraniu” wody z ziemi wiodą zazwyczaj stare budynki, zwłaszcza kamienice. Wynika to z faktu, że w dawniejszych czasach, nie zawsze stosowano odpowiednia izolację (lub wręcz wcale jej nie zakładano), lub w wyniku upływu lat – uległa ona po prostu zniszczeniu. W nowym budownictwie, problem osuszania nie powinien mieć już miejsca, jednak również się zdarza, choć niewspółmiernie rzadziej. Wynika to najczęściej z błędów, jakie popełniono jeszcze na etapie budowy domu. Jeśli ekipa budowlana popełniła jakiś błąd, to niestety po kilku latach może on dać znać o sobie w postaci wilgoci, która zacznie dostawać się do mieszkania. Zatem osuszanie budynków http://budwod.eu/oferta/osuszanie-budynkow/ jest niezwykle istotne.


Jeśli więc odpowiednio wcześniej będziemy zapobiegliwi, to nie powinniśmy mieć problemów z wilgotnymi murami i grzybem, który będzie pojawiał się w naszych pomieszczeniach. Oczywiście nigdy nie uda się w stu procentach wyeliminować groźbę wilgoci. Jednak z pewnością, dzięki uważnej kontroli i dbałości na etapie stawiania konstrukcji domu można maksymalnie zmniejszyć szansę na to, że będziemy zmuszeni wykorzystać wiedzę z tego tekstu i zaistnieje potrzeba osuszania murów.

Gdyby jednak (odpukać) coś takiego się zdarzyło, warto pamiętać o wymienionych, dwóch skutecznych metodach odwilgocenia, czyli iniekcji krystalicznej i elektroosmozy, znanej popularnie osuszaniem prądem. Osuszanie budynków w Warszawie to strzał w dziesiątkę.