Proces powstania płyt DVD

2019-06-11

Proces powstania płyt DVD


Wielu z nas zapomniało już o srebrnych krążkach, które tak wesoło grały w naszych autach lub odtwarzaczach CD/DVD. W tych czasach wszyscy używają Internetu i platform streamingowych, które są o wiele wygodniejsze i dają nam większe możliwości. Czasy się zmieniają i pewnie rzeczy odchodzą do “lamusa”. Choć duża grupa ludzi wciąż używa płyt, to nie są one już tak popularne jak kiedyś. Prawie każdy wie czym one są, lecz prawie nikt nie wie jak one powstają. Otóż tłoczenie płyt dvd to dość ciekawy proces.
Ogólnie o procesie


Cały proces zawsze jest sterowany komputerowo. Płyty tłoczone są na specjalistycznych wtryskach, na których za pomocą granulatu poliwęglanu formowany jest krążek, na którym z jednej strony formowana jest matryca (zawiera ona obraz spirali danych). Wszystko odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze (przekraczającej 100 stopni Celsjusza).

Następnie krążek jest metalizowany i pokrywany specjalną warstwą lakieru ochronnego.

Na sam koniec zawsze trzeba przetestować jakość produktu. Do tego używa się laseru. Jeśli wynik jest pozytywny, to produkt jest wysokiej jakości. Jedna płyta tworzona jest w ciągu 3 sekund.

Wbrew opiniom, tłoczenie płyt dvd jest wciąż barto popularnym procesem.
Premastering


Jest to pierwszy etap tworzenia płyty. Polega on na zgraniu całości plików z komputera na jedną płytę (płyta wzorcowa). Każdy jest to w stanie zrobić samodzielnie. Efekt premasteringu (płyta wzorcowa) powinna zostać sprawdzona na wielu komputerach przed rozpoczęciem procesu jakim jest tłoczenie płyt dvd (w celu wyłapania błędów merytorycznych na płycie). Zapis płyty powinien być wykonywany z jak najmniejszą prędkością, aby uniknąć błędów, które często pojawiają się przy użyciu większej szybkości.
Matryca


Bez wątpienia najważniejszy etap produkcji. Bowiem od jakości wykonania matrycy zależy cały proces tłoczenia. Matryca wykonywana jest na specjalnym krążku wykonanym ze szkła. Nakłada się emulsję światłoczułą, a następnie obraz spirali danych nakładany jest w specjalistycznym pomieszczeniu, który spełnia wymogi najwyższej klasy laboratoriów.

Po wszystkim matryca musi zostać sprawdzona -używa się w tym celu laser-testera. Sprawdza on czy matryca nie zawiera niezgodności. Jeśli matryca jest w stu procentach zgodna z płytą wzorcową, to cały proces zakończył się sukcesem.
Procesy kosmetyczne


Kiedy tłoczenie płyt dvd zostało zakończona, jedyne co zostało, to “dopieszczenie” płyty. Na specjalną prośbę klienta na każdą płytę może zostać naniesiona grafika. W dodatku wiele tłoczni oferuje stworzenie oraz zaprojektowanie opakowania na płyty. Jest to ciekawa oferta dla zespołów muzycznych oraz wydawnictw.


Tłoczenie płyt dvd to ciekawy i specjalistyczny proces, ponieważ nawet najmniejszy błąd może zniszczyć cały nakład. Tłocznie muszą uważać, aby nie narazić się na dodatkowe koszty. Jednakże, coraz rzadziej sięga się po płyty CD lub DVD. Czy przetrwają one próbę czasu? W końcu same wyparły kasety magnetofonowe oraz płyty winylowe, które obecnie przeżywają drugą młodość. Czas pokaże.